of Bajer

Ze života

Ze života


SVĚTOVÁ VÝSTAVA 2008 STOCKHOLM

V letošním roce proběhla největší výstava psů v Evropě ve Švédsku ve městě Stockholm. Již od loňského roku jsem věděla, že pojedu. Původní osazení vozu mělo být já, manžel, Luigi a Marco. Jak je ale zvykem, chlapi si to na poslední chvíli rozmysleli, že to je daleká a namáhavá cesta a tak to nechali jen na mně... Naštěstí bylo ještě dost času se přihlásit a tak místo s radostí přijala Helča se stafíkama Dorotkou a Dieslem (CHS Wizardbull , mimo jiné majitelka feny CC CH Emy) a Petra s amstafem šampionem USA Rocketem. Já jsem nabalila Yolly, VIP, Envy a amstafa Apolla.
Bydlení jsme měly zajištěné u mé kamarádky nedaleko Stockholmu, což se ukázalo jako výborné řešení. Měly jsme k dispozici samostatný dům na farmě, jediní sousedé byli majitelé farmy- má kamarádka. Psi měli k lítání soukromé lesy, louky a rybník ke koupání. Prostě dovolená...
Cesta tam i zpět proběhla bez větších zádrhelů, vyjela jsem z domu směrem Berlín- Rostock- tam jsme se nalodily a po sedmi hodinách se opět vylodily již ve Švédsku. Z přístavu jsme to měly ještě 600 km směrem na sever. Švédsko je opravdu krásná země a pro mne zůstane v podvědomí jako země koní. Tolik koní jsem snad nikdy nikde jinde neviděla! Nebyla vesnička, kde by nebyl na pastvě kůň. U každého domku, na každé zahrádce, na každé louce- všude koně! Takže jsem se během řízení pěkně kochala...
Cestou zpět jsem dokonce na louce zahlédla losa. Holky klimbaly, ale jak jsem zařvala- Hele hele je tam, tak byly v tu ránu vzhůru a hýkaly vzrušením ještě půl hodiny po té. Byl to opravdu impozantní kusanec. Byl neuvěřitelně veliký a rozpětí paroží bylo fascinující... Však také holky utratily nemalou část při zpáteční cestě trajektem za tretky se symbolikou losa (karty, hrníčky, trika, polštářky,...).
Pokud někdo uvažuje o cestě do Švédska, pak vřele doporučuji. Cestování je sice trochu pomalejší (jen 110km/h max. rychlost na dálnici), ale jistě stojí za to Švédsko navštívit. Jen ty bílé noce jsou pro nás velmi nezvyklé...
 
Ve středu jsme byly na první klubové výstavě. Bylo zde cca na 70 CC. Z formální chyby pořadatele nebyla Yolly v katalogu a tak jsem vystavila pouze VIP a Envy. Envy v mezitřídě skončila jako V3, před ní na druhém místě Quintiliana se Simonou Tanzarelou, první byla Stanley Pat Uma Thurman- polosestra našeho psa Davida a na čtvrtém místě byla italská fena Alena. Ve třídě otevřené fen na prvním místě skončila fenka z našeho chovu Doris Corso of Bajer, na místě druhém italská fena Aretusa dell Rosso Malpelo, na třetím místě naše fenka VIP Corso of Bajer a na místě čtvrtém italská fena Frida della Corte degli olivi. BOB získal italský pes Buba dei Martinotti.
S amstafem Apollem jsem ze 14ti šampionů skončila jako V4. Petra s Rocketem v šampionech výborná bez pořadí a Helča s oběma stafíky v šampionech dostala známku velmi dobrý.
 
Druhý den už mě čekala Světovka. Ráno jsem zaujala strategické místo a držela "fleka" Montse, která přiletěla letadlem jen se Zephyrem a šampionku Italii již měla ve Švédsku u nové majitelky. Společně nám výstava krásně ubíhala.. Nebudu hodnotit kvalitu předváděných zvířat. Ani psát celé výsledky, které se dají najít na webu. Chci jen zmínit, že jsme jediná CHS stanice z ČR, která má odchovaného CC, který vyhrál svou třídu na Světové výstavě- Doris Corso of Bajer- vítězka třídy otevřené a také res. Certifikat!! Výstavu posuzoval italský rozhodčí Dondina (stejný rpozhodčí posuzoval Světovou výstavu v roce 2006 v Poznani- psy). Z téměř 90ti posouzených CC zadal pouze 34x známku výborný!!! O to více si cením, že všechny moje feny získaly známku výborná!! A byla jsem jediný chovatel a majitel ten den, který na všechny své vystavené psy získal známku výborná a k tomu i pořadí v jednotlivých třídách!
Choice Ron Corso of Bajer (Envy)- výborná 4 v mezitřídě, Rothorm Jy Dream VIP Corso of Bajer- výborná 4 v otevřené třídě a Seyolly V3 v šampionech (kde z 11ti šampionech jen 5 získalo známku výborná, jedna známku dobrou a zbytek velmi dobrou)!. Vítězná fena Moana dell Appio , která získala i BOB, je skutečná hvězda a já na ní mohla oči nechat...
Další den u stafíků a amstafů byla situace obdobná, mnoho známek velmi dobrých, občas i dobrá a jen málo výborných. AST posuzoval shodný rozhodčí a například v šampionech psech bylo 26 jedinců a jen 11 získalo známku výborný ! (jako já s Apolem). Bratr Apola- Poseidon získal dokonce ocenění Výborný 3 v šampionech! Petra s Rocketem v šampionech jen velmi dobrý. Zato Helča se stafíkama zazářila! Po ranních stresech, kdy netušila, kdo vystaví Dorotku, neboť měla jít ve stejnou dobu do svého kruhu jako Diesel s Helčou do jiného a já s Petrou s amstafama do dalšího, se nakonec našel pro Dorotku profi handler, který jí výborně vystavil a jejich souhru ocenil rozhodčí titulem Světový vítěz 2008! Diesel s Helčou výborný.
Tím naše výprava byla zakončena a nutno podotknout, že i nad naše očekávání! 1x Světový vítěz, 1 x vítěz třídy a res. Certifikat a 3x výborná s pořadím- to jsem nečekala ani ve snu, o to větší byla radost.
Měla jsem radost i z mladé fenky Aldebran di Fosso Corno, která skončila ve třídě mladých fen jako výborná druhá. Její dědeček je totiž náš plemeník David.
 
Celkově hodnotím výstavu jako průměrnou. Například Evropská výstava v Helsinkách se mi organizačně líbila podstatně více. Ale i tak budu na Stockholmskou Světovou vzpomínat vždy ráda a určitě i často.