of Bajer

Ze života

Ze života 

Raduno Dell Anno SACC Lodi 

Samozřejmě, že na takový svátek nesmí chybět v kruhu žádný významný chovatel CC v Evropě a tak jsem nejela jen na "čumandu", jako mnoho jiných chovatelů z USA, Anglie, Francie, Švýcarska, Skandinávie,.. (jen z ČR tak kromě mě nikdo jiný nebyl..) ale zkusila jsem i své štěstí v kruhu a především jsem chtěla znát posudek na naše dvě mladé nadějné feny, které jsme si ponechali z loňského spojení po Cerasiellovi (údajně prý nepodstatný pes, jenž nemá tituly z výstav a prý vypadá jako prase- toť mínění našich českých "znalců" plemene CC..). Cirase jsem po dlouhém hledání po celé Itálii našla v Neapoli, ve spolumajetku malého chovatele (pouze 3 CC). Byl přesně to, co jsem hledala. Pes s krásnou kostrou, výborně stavěným tělem, expresivní hlavou, s perfektně uloženým, modelovaným i pigmentovaným okem, ideálním skusem - předkus cca 1 mm. Když se nám narodil po něm první vrh, nedokázala jsem z 6ti štěňat 4 prodat a tak zůstali v našem vlastnictví. Jedno bylo hezčí než druhé a nebylo jednoduché se mezi nimi rozhodnout. Dnes jsou již 4 jedinci z tohoto spojení šampioni a to ve věku k dnešnímu dni pouhých 18 měsíců!

Ikdyž jsem byla z vrhu nadšená, nemuselo však mé nadšení korespondovat i s názory skutečných odborníků na CC a tak jsem letos chtěla vědět, jak na tom doopravdy jsem!

Již v lednu 2006 jsem se přihlásila na Mostra Specialle SACC v Miláně. Kde Seyolly- zvaná Yolly- na své premiéře tak zazářila, že nejdříve vyhrála třídu mladých a posléze i titul Migliore Giovany- Nejlepší mladý jedinec. O 2 měsíce později na CACIB v Mantově a CACIB Reggio Emilia získala oba dny V1- Nejlepší mladý jedinec.

Následovala Evropská výstava v Helsinkách, kde Yolly získala V2 ve třídě mladých a Chilli Corso z Máchova kraje V1, CACIB- Evropský vítěz 2006!.

Ovšem nejdůležitější výstava pro CC roku 2006 nás teprve čekala a to 8.10.2006 ve městečku Lodi.

7.10. jsem vyjela plna očekávání na dvoutýdenní výlet po Itálii, kdy 3 dny jsem vystavovala na 3 různých výstavách a zbytek objížděla chovatele na samém jihu Itálie.  

V neděli ráno vše začalo. Výstava silně obsazená (85 CC)- dva rozhodčí, jeden na psy, jeden na feny. Nejdříve jsem nastoupila mezi dalších 11 fen se Sárou do třídy mladých. Jedna fenka se mi líbila víc než druhá. Třídu vyhrála krásná černá fena Sofia. Za ní skončila má favoritka Tigranegroni- s nádherně modelovanou hlavou, tělem i špičkovým pohybem. A třetí místo obsadila naše Sára a to s perfektním posudkem a pan rozhodčí při gratulaci dodal, že kdyby se lépe předvedla, tak by dopadla ještě lépe (Sára byla naprostý začátečník a do té doby absolvovala pouze 1 výstavu!).

Měla jsem obrovskou radost a užívala si to..

Za nedlouho jsem však již stála v kruhu opět a na výstavním vodítku jsem nervozně držela Yolly. Konkurence byla pro nás velmi silná, neboť fena Eclissidaluna kromě toho, že je známou italskou šampionkou, tak je především Evropskou vítězkou z roku 2005, kterou také posuzoval shodný rozhodčí jako dnes- p. Vandoni. Navíc já- zahraniční chovatel a majitel- to je prostě v Itálii vždy malé minus. Ovšem Yolly panu Vandonimu učarovala tak, že nedbal nacionálního cítění a Yolly třídu šampionů vyhrála. Za pár minut po té už se soutěžilo o Nejlepší fenu výstavy. Fena ze třídy mladých, pracovní, otevřené, šampionů a veteránů. Kolečko- statika a je to naše. Yolly je Nejlepší fena výstavy. Kdo má výstavní duši, nemusím líčit, co jsem prožívala. Bylo to štěstí, radost, překvapení, pýcha,..

A pak se mi rozklepala kolena, uvědomila jsem si, že nastupuji o boj o titul BOB proti vítěznému psu Gladiovi, který má z italských výstav více než 70 BOB!!! Kromě toho je BOB z Evropské výstavy v Helsinkách a vlastně v současnosti výstavně nejúspěšnější CC světa! Hmm říkala jsem si, je úžasné mít Nejlepší fenu této výstavy  a v takové konkurenci a není ostuda skončit "jen" jako BOS- Best of opossity sex- tedy Nejlepší jedince výstavy opačného pohlaví, neboť na BOB jsem ani v duchu nepomyslela!

Jéénže...- Kolečko, statika, jednou tam a zpět společně a ještě jedno kolečko a rozhodčí míří k nám a ukazuje palcem nahoru- já čumím jak tupá bloncka z blbého vtipu a nechápu a ptám se- co já jsem vyhrála- a rozhodčí na to- no jasně a nebo to nechceš a pak už jsem skutečně šla do euforie takové, že jsem nevnímala vůbec nic. Asi jsem vypadala jako střevo, pač jsem poskakovala a křičela a brečela a smála se- no prostě šílenec- ale straašně šťastný šílenec.

Fotky a gratulace jsem moc nevnímala, pořád jsem tomu nemohla uvěřit! Zahraniční chovatelé se smáli, že se jedou podívat lán světa na nej CC v Itálii a ono je z Čech! Kupodivu i všichni italští chovatelé přítomni této ,pro mne naprosto jedinečné výstavy, nám blahopřáli. Včele s přihlížejícím rozhodčím G. Danilem, rozhodčím Furiorou, pan Martinotti, pan di Chicco, pan Tavola, paní Bataglia, Montse, pan Marano, Cristian Negroni a mnoho a mnoho dalších, kteří se na mě řítili a přáli nám, jak se zdálo skutečně upřímně!

Tak a z Cirase je rázem jeden z nejpoptávanějších plemeníků v Itálii. Ještě v tom samém týdnu po výstavě přiletěla velmi zámožná chovatelka z Ruska a mermomocí chtěla Cirase koupit.., nepochodila, stejně jako pan Vandoni- rozhodčí- který hned po výstavě mi nabídl za Yolly pro mne astronomickou sumu peněz! Avšak já mám jasno- Yolly není na prodej a to ani za sumu, která mi vyrazila ten den dech ještě víc, než samotné vítězství.. Takže -sorry mr. Vandoni, Yolly is not for sale..

To že jsem pyšný majitel, to je jisté. Ale ještě více jsem pyšná na to, že Yolly je fena z mého chovu a já se dnes mohu rovnat s nejlepšími chovateli CC na světě a to je prostě naplněný chovatelský sen! Jako první na světě odchovat Šampionku roku v Itálii- fenu a ještě k tomu z jiné země než Itálie- ne to není ani sen, o tom totiž si nedovolí člověk ani snít, jen by si přál jednou alespoň trošku dosáhnout kvalit špičkových chovatelů a najednou se Vám splní něco nečekaného a tak úžasného! A za to vše děkuji svému manželovi Radkovi, bez jehož finanční a mentální podpory bych nikdy nedosáhla v chovu toho, co jsem dosáhla. Ráďo a Sisinko, děkuji Vám za toleranci a oporu, kterou ve Vás v chovu i vystavování našich pesanů mám. Děkuji Vám za Váš čas ,za Vaše odříkání a za péči, kterou věnujete našim psům v době mé nepřítomnosti doma, udělali jste ze mne nejšťastnějšího človíčka pod sluncem a já Vám budu vděčná po celý svůj život!