of Bajer

Ze života

Ze života

Raduno Holand 2008 - aneb jak jsem posuzovala cane corso

S velkým potěšením  jsem v loňském roce přijala nabídku holandských organizátorů na posuzování jejich nejprestižnější výstavy- RADUNO CANE CORSO.
Tato akce slouží především jako odborná presentace odchovů, hodnocení kvality chovu jako takového. Každoročně posuzuje toto Raduno italský rozhodčí. V letošním roce jsem byla pozvaná já a velmi si toho vážím. Jsem první zahraniční neitalský odborník, který měl tu čest a dostal důvěru k posouzení nejočekávanější akce v roce.
Ta proběhla 10.5.2008 v pěkných a upravených prostorách kempingu v malebném městečku na břehu delty v Kruiningenu. Počasí nám opravdu přálo a tak mohla začít ničím nerušená výstava.
Celkově jsem posoudila 106 cane corso. Z toho 42 ve třídě baby a dorostu no a zbylých 64 pak ve třídě mladých, mezitřídě, otevřené a šampionů. Celková kvalita zvířat byla průměrná, avšak výborní jedinci byli skutečně vysokých kvalit a někteří patří i k současné evropské špičce ve svém plemeni.
Jak jsem mohla usoudit, tak holandský chov cane corso (narozdíl od českého chovu) rozhodně netrápí síla kostry, substance a dostatečná mohutnost. Téměř většina předvedených cane corso měla mnohem větší kostru, než vídáme u nás. A kostra je u cane corso základ, je to staré molossoidní plemeno, které má vzbuzovat respekt a má již na první pohled být jasné, že se jedná o silného psa těžšího typu.
Dále holandský chov rozhodně netrpí problémem s nedostatečným úhlením pánevních, ale i předních končetin a také většina psů vykazovala kvalitní pohyb. Z více než stovky psů jsem vytkla nedostatečné úhlení jen nepatrnému zlomku, avšak v ČR je situace bohužel zcela opačná, většina psů má nedostatečné úhlení a jen nepatrný zlomek má ideální úhlení PK. Většina předvedených psů měla také výbornou horní linii a  pro mé potěšení i typickou spodní linii (v ČR poslední dobou vídáme nesprávnou spodní linii, kdy je více podobná spodní linii boxera, nežli cane corso).
Doslova unešená jsem byla z výborných a pro plemeno tolik typických obdelníkových nozder, s velkou otevřenou nosní dírou. Je to jeden z nejtypičtějších znaků v hlavě CC, ale bohužel u nás je naprosto opomíjen a přehlížen. Často jsou zde k vidění malé a nebo kulaté nozdry. CC má mít obrovské obdelníkové nozdry, které Vás okamžitě zaujmou. Je vidět, že v Holandsku s tímto plemenným znakem rozhodně nemají problémy. Stejně tak jen velmi málo psů mělo nesprávný skus (většinou větší předkus, než je žádoucí, ale poměrně v malém procentu). Asi u 3-4 dospělých jedinců byl skus nůžkový. V ostatních případech byl ideální skus.
Co však holandský chov rozhodně trápí, to je nesprávné uložení a tvar oka, dále kulatá hlava (trochu více připomínající hlavu bulmastifa, nežli cane corso). Samozřejmě i zde jsem našla několik vyjímek, kde jsem byla uchvácená jak perfektním okem (které je uložené dle standardu u psů v 15ti stupních a u fen ve dvaceti stupních a tvar oka není kulatý!!), tak skvělou hlavou, která NESMÍ být kulatá. Tento fenomén bohužel řádí v mnoha zemích stejně tak v ČR, poslední roky je největší problém v ČR právě s nesprávně utvářenou hlavou a bohužel ani rozhodčí často neznají standard natolik, aby tyto vady penalizovali a někdy je dokonce upřednostní... Stejně jako v Holandsku, i ČR jsou nyní vidět stopy v 90ti stupních (což je vada, ideální stop je uložen ve 105ti stupních), jsou zde vidět vysoká a kulatá čela- naprosto netypické pro správný typ hlavy cane corso, příliš výrazné nadočnicové oblouky a také příliš kulaté tváře.
Správný cane corso prostě vypadá jinak a je škoda, že jen málo jedinců vykazuje typické znaky plemene právě v hlavě, která je pro každé plemeno asi tím nejvýznamějším znakem.
Velmi mile jsem byla překvapená povahami. Prakticky kromě jedné vyjímky byli všichni psi vyrovnaní, ovladatelní. Dokonce i malí prckové se chovali velmi suveréně, zvědavě a byli ochotní spolupracovat.
A nyní něco čísel. Ze 42 jedinců ve třídách baby a dorost jsem zadala jen 5x známku Velmi nadějný a to třema psům a dvěma fenám. Všech 5 štěňat bylo velmi kvalitních, se správnou hlavou, správným skusem (v jejich věku jsem preferovala těsné nůžky a nebo ideálně kleště), správnou kostrou, správným formátem, správnou horní i dolní linií těla. 26x jsem zadala známku nadějný a 11x známku méně nadějný.
V dalších třídách (tedy třída mladých, mezitřída, otevřená a šampionů) jsem zadala 27x známku výborný, což je rozhodně dobrý výsledek, jelikož mít výborného představitele plemene cane corso není až tak jednoduché... 35x jsem zadala známku velmi dobrý a jen dvakrát známku dobrý. Tím se jen potvrzuje, že holandský chov se rozhodně stabilizoval a jeho úroveň se zvedá.
Nejvyšší kvalita předvedených jedinců byla ve třídě otevřených fen, kde jsem zadala 5x známku výborná a každá z takto oceněných fen byla opravdu vysoké klasy! Vítězka z této třídy také skončila jako nejlepší jedinec dne. Byla to již téměř sedmiletá fena, ve fantastické kondici, s perfektní proporcí těla, s úžasnou kostrou, s vynikající přední frontou, krásným úhlením PK, s ideálním krkem, s typickou hlavou, s perfektním těsným předkusem- prostě radost takové zvíře vidět a posuzovat. Jak jsem zjistila, je to mimo jiné i Evropská vítězka mladých z Paříže a je čisté krevní linie Degli Olmi. Přála bych jí vidět každému chovateli a majiteli cane corso, je to opravdu úchvatný představitel svého plemene. Jelikož se nevolil nejlepší jedince opačného pohlaví, tak oficiálně není stanoven, ale pakliže by se volil, stal by se jím vítězný pes ze třídy mladých. Teprve 15ti měsíční krásně rostlý, silný pes, s perfektní kostrou, dostatečně utvářenou hlavou, s ideálními nozdrami, s výbornou šířkou čenichu, s kvalitním stopem a především výborným pohybem. Měla jsem pouze pozvat do závěrečného kruhu tak zvanu TOP skupinu cane corso (kde se mohli objevit i ti jedinci, kteří skončili v pořadí na druhém, třetím,...místě). Aby se diváci podívali na to, jak dle mého názoru vypadá kvalitní show typ CC. Pokud se nepletu, do závěrečné přehlídky TOP CC jsem nechala nastoupit 11 nejlepších jedinců. Z toho 7 fen a 4 psy. 3 jedinci byli dokonce sourozenci z jednoho vrhu!! Po tomto zjištění jsem musela chovatelce pogratulovat, neboť všichni 3 byli velmi homogenní a typičtí představitelé plemene- byl to vítězný mladý pes a vítězná mladá fena, spolu se svou sestrou, která skončila ve třídě mladých fen na druhém místě.
Na výstavu jsem přivezla také speciální pohár pro jedince s nejlepší hlavou. Abych pravdu řekla, nemusela jsem dlouho přemýšlet, již během posuzování jsem měla prakticky jasno. Tuto prestižní cenu získala pětiletá fena imp. Itálie v majetku francouzského chovatele. Její hlava by měla být snem každého chovatele CC. Tato fena sice skončila ve své třídě na třetím místě (a to jen pro strmé úhlení PK a s tím spojený nedostatečně prostorný pohyb a také mírně přestavěná horní linie), ale její hlava je prostě famozní a ač jsem se snažila najít v hlavě nějaký byť i menší nedostatek, který bych mohla vytknout, tak věřte, že u této feny jsem prostě žádný neviděla. Perfektní oko, nozdry, skus, poměr čenichu vůči mozkovně, ideální konvergující linie, perfektní U, ideální pysk,...
Akce byla profesionálně zorganisovaná, zakončená společným grilováním, při kterém se hodnotila kvalita předvedených psů ještě jednou a až do pozdních nočních hodin bylo o čem povídat. Během výstavy organizátoři nechali do kruhu nastoupit jednoho představitele plemene boxer, jednoho představitele plemene bulmastif a jednoho typického představitele plemene cane corso. K tomu jsme podali výklad, jaký konkrétní rozdíl v hlavě, v těle, v srsti, v utváření oka,.. je mezi cane corso a oběmi zmíněmi plemeny. Výborný nápad!
Na závěr chci také poděkovat Inge, jenž je holandskou rozhodčí a mně v kruhu dělala zapisovatelku a dle jejích slov tuto práci přijala proto, aby se o CC dozvěděla více od uznávaného světového chovatele a já si její poklony velmi cenním.