of Bajer

Ze života

Ze života 


Klubová výstava americké akity- Rožnov 14.8.2005
Na klubovou výstavu VJP jsem se rozhodla vyjet i přes to, že se necítím nejlépe a proto jsem k výletu zlákala ještě svou kamarádku z Německa Sandru, aby mi pomohla cestu (400km jedna trasa) odřídit.

Nikdy jsem na této akci nebyla a těšila jsem se, že konečně uvidíme více VJP z ČR pohromadě. A tak se i stalo. Na výstavě bylo na 40 jedinců VJP ve velmi různé kvalitě. Nevím, zda mi přísluší hodnotit kvalitu VJP u nás,ale svůj vlastní názor si neodpustím.
Někteří jedince se mi líbili velmi, jiní naopak si mé sympatie vůbec nezískali. Domnívala jsem se, že cane corso- plemeno, které chovám od roku 1997, je plemenem velmi problémovým, co se týče genofondu chovných jedinců v ČR. Jak jsem se nyní na vlastní oči v Rožnově přesvědčila, zdaleka naní CC jediným plemenem u nás, které tyto problémy má.

Poslední 3 roky jsem se zajímala o VJP velmi intenzivně, jelikož mě na zahraničních výstavách v závěrečných soutěžích vždy ohromili. Mohutná, krásná kostra, vynikající horní linie, prostorný a dlouhý pohyb, medvědí hlava- tak to se opravdu nedá přehlédnout. Kontaktovala jsem mnoho
chovatelů z Evropy (Polsko, Anglie, Rakousko, Maďarsko) a posléze především chovatele v zemi původu v USA, nejvíce se mi líbili jednici v Anglii a USA. To bylo přesně dle mých představ.
Ovšem mou snahu o koupi mého vysněného štěněte přerušil (jak jinak)můj manžel s tím, že VJP nechce, že mu stačí caníci! Naštěstí to vše dopadlo úplně jinak a dnes jsem šťasnou majitelkou 3 VJP (jeden z ČR a 2 z USA).

Plná očekávání jsem tedy přijela již v sobotu navečer do Rožnova. Musím uznat, že areál je skvělý! Stejně tak i sobotní posezení u ohně bylo moc fajn. Sobotní ráno začalo procházkou po okolí, kde jsme potkávali už další pánečky a jejich miláčky. Zanedlouho jsme se ostaně všichni sešli ještě jednou a to již přímo v areálu u výstavního kruhu, který byl ideálně
veliký. Organizátorům rozhodně patří můj obdiv, za krásně a mile připravenou akci, s mnoha dárečky (jakožto organizátorka klubových akcí pro CC vím, že to není jednoduché..). 
Také velmi děkuji za krásnou skleněnou upomínku s VJP! Opravdu pěkná cena. Už je vystavená mezi ostatními na čestném místečku a krásně se vyjímá.

Jediné rozpačité zážitky jsem měla z posuzování pana K. Hořáka, který mě "popíchnul" radami ohledně výživy velkých psů. Nechci s ním vést debatu zda jeho zkušenosti jsou opravdu z praxe (jak víme, sám nikdy velké plemeno nechoval a nechová), má praxe v chovu velkých psů je zcela opačná!
Zásadně krmím nízkoproteinové krmivo (doporučuji Eagle pack pro štěňata velkých plemen- 23% proteinů a 12%tuku a pak dále pokračovat dospěláckou řadou pro velká plemena) a naopak doporučuji nepřehánět podávání vápníku zvláště mladým psům v růstu. Daleko důležitější je správný poměr vápníku a fosforu. V růstu doporučuji přidat chondroprotektiva (například od české firmy Biofaktory případně v kombinaci se Chassoton 4%) a také doporučuji
přidávat vitamin C. Při pochybnostech, zda Váš pejsek dostává vše, co potřebuje, raději než babské rady doporučuji zajít na krevní test, který ukáže jednoznačně, zda má pejsek vše co potřebuje.

Můj favorit, který se mi od začátku nejvíce zamlouval a přišel mi dle standardu VJP skutečně jako nejlepší, bohužel panem rozhodčím jako nejlepší oceněn nebyl, ale to mi nevadí, pro mě nej zůstává i nadále jen on.

Děkuji ještě jednou organizátorům ( a nebo spíše lépe řečeno
organizátorkám) za milou akci a  těším se, že to snad nebyla má poslední
akce strávená ve Vaší společnosti a ve společnosti Vašich hafanů.